ЕКОЛОГІЧНА КОНВЕРСІЯ НА ПРИКЛАДІ ПОЛЬЩІ: ВРАЖЕННЯ ТА РОЗДУМИ ПІД ЧАС СТАЖУВАННЯ У М.ЛОДЗЬ
Загальновідомо, що якість життя людини визначається сукупністю матеріальних, духовних, соціальних, демографічних, екологічних компонентів. В умовах екологічної кризи якість життя починає знижуватися. Тому в інтересах збереження суспільства та забезпечення вищого рівня екологічної безпеки виникає необхідність перегляду традиційно прийнятих пріоритетів людської діяльності, які необхідно екологізувати. Екологізація — це поширення екологічних принципів та підходів на природничі та гуманітарні науки, на виробничі процеси та соціальні явища. В Україні ми стоїмо на початку цього важливого процесу. Для його прискорення необхідно вивчення та популяризація аналогічного досвіду сусідніх країн, зокрема Польщі, що входить до складу Європейського Союзу. Кожен громадянин Європейської спільноти свідомо та відповідально ставиться до всіх наслідків власної діяльності в навколишньому середовищі. Результатом цього є формування високого рівня екологічної культури населення та його екологічна просвіта. |
Щодо подорожі Польщею. Місто Лодзь знаходиться майже у самому центрі країни, і проїжджаючи територією Польщі, я могла спостерігати широке використання такої відновлювальної галузі енергентики як вітроенергетика. Типовими краєвидами сільської місцевості Польщі є вітрогенератори, що перетворюють кінетичну енергію вітру в електричну. Наприклад, вітроелектрогенерація в Європейському Союзі забезпечує в середньому майже 10% енергії.
Крім того, в самому місті Лодзь, що нараховує більше 700 тисяч мешканців, велосипедні доріжки є обов’язковою частиною доріг загального користування та утворюють в місті цілу транспортну мережу. Через кожні 0,5-1 км дороги розміщуються велосипедні станції, де кожен бажаючий може отримати міський велосипед на прокат. В місті дуже чисто.
Поводження з відходами (їхнє сортування, зменшення виробництва, тощо) є давно загальноприйнятою і всім відомою процедурою побуту. Сортується папір, пластик, скло, органічні відходи, тощо.
Конкретних можливостей екологізації досить багато: це перехід на безвідходні технології, введення екологічного маркування, бережливе використання невідновлюваних ресурсів, економія енергії, відновлення лісів, повне знешкодження всіх видів відходів до їхнього надходження до навколишнього середовища та ін. Екологічна конверсія є умовою забезпечення невід'ємного права кожної людини на використання екологічно чистого навколишнього середовища. У сучасному урбанізованому світі було б корисним замість зведень погоди щоденно передавати екологічні зведення, що характеризують стан навколишнього середовища.
Покращити стан навколишнього середовища і тим самим сприяти підвищенню рівня екологічної безпеки населення нашої країни - завдання для кожного з нас. Тож популяризуймо екологічні знання, подаваймо приклади екологічно доцільної поведінки, купуймо екологічно безпечну продукцію місцевих виробників, насаджуймо ліси, сортуймо сміття, прибираймо за собою сміття, надаваймо перевагу паперовим та багаторазовим пакетам для продуктів (а не поліетиленовим), користуймося громадським транспортом (а не власним) та велосипедами!!! Тільки такі наші вчинки, як краплинки з яких складається океан, зможуть змінити екологічну ситуацію в нашій країні на краще!!!
З повагою та сподіванням на краще майбутнє
Інна Коренева